Jak vybrat sedlovku?

Primárním účelem každé sedlovky je připevnit sedlo k rámu kola. Ovšem neexistuje jen jedna univerzální sedlová trubka. Vybírat můžete hned z několika druhů. Záleží na tom, zdali upřednostňujete pohodlí nebo osvědčenou klasiku. S výběrem vám samozřejmě rádi pomůžeme. A začneme základním rozdělením sedlovek.

Ta správná sedlovka vám zajistí zdravější posed.

Typ sedlovky

Klasická sedlovka

Jde o běžnou sedlovku, která je dostupná v různých průměrech. Pasuje jak k horským, tak i silničním kolům. Nastavit dle potřeby ji můžete pouze při zastavení.

Teleskopická sedlovka

Na rozdíl od klasické sedlovky lze její výšku libovolně nastavovat i během jízdy. Pomocí páčky na řídítkách nebo pod sedlem se sedlovka zasune nebo vysune. Velmi oblíbená je u cross-country cyklistů.

Sedlovka se zámkem

Upíná se pomocí jednoho masivního šroubu. Manipulace s ní je velmi jednoduchá a rychlá.

Odpružená sedlovka

Hlavní předností odpružené sedlovky je, že chrání vaše záda před namožením. Tvrdost pružení si nastavíte pomocí šroubu umístěného zespodu sedlovky.

Rovná sedlovka

Rovná sedlovka se dnes už příliš nevyužívá, přesto ji oceníte ve chvíli, kdy hledáte vhodné uchycení sedla do rámu u takzvaného starého typu sedlového zámku.

Při výběru sedlovky se můžete setkat s termínem offset neboli předsazení. Offset u sedlovky udává, o kolik milimetrů je vychýlen střed uchycení v porovnání se středem sedlové trubky. Jde tedy o kolmou vzdálenost osy středu předního kola od osy sloupku vidlice.

Barva

Univerzální a taktéž nejžádanější je černá barva sedlovky. Zároveň je ovšem dostupná i v šedé, červené, fialové, modré, zelené i vícebarevné variantě.

Průměr

Abyste si mohli zakoupit správnou sedlovku, musíte znát její průměr. Vyrábí se v mnoha rozměrech. Vnější průměr se pohybuje mezi 21,15 mm až 35 mm. Nejběžnější průměry mají 31,6 mm a 27,2 mm. To platí jak pro městská, tak i silniční nebo horská kola. Méně běžným rozměrem je 25,4 mm. Jiná kola mívají rozměr 30,9 mm. Obvykle platí, že dokumentované velikosti jsou téměř se stoprocentní pravděpodobností vždy násobkem 0,2 mm. Proto musíte zjistit přesný průměr sedlovky a to na desetiny milimetru.

Znát přesný průměr sedlovky je velmi důležité.

Možná využijete také redukci. Redukce na sedlovku jsou nejčastěji k dispozici v rozměrech 25,4 mm, 27,2 mm a také 30,9 mm. Jestliže si zakoupíte sedlovku s větším průměrem, máte pouze dvě možnosti. Buď zainvestujete do nové sedlovky, anebo si musíte nechat rám upravit ve specializované prodejně.

Jak zjistit průměr sedlovky?

Průměr sedlovky zjistíte z rámu, kde by měl být uveden, buď vyražen nebo otištěn na štítku. Jestliže ale žádný průměr uveden není, musíte ho změřit, a to pomocí digitálního posuvného měřidla. Mějte posuvku umístěnou kolmo k ose, tak bude naměřený údaj nejpřesnější. Průměr můžete změřit i klasickou posuvkou, v tom případě se orientujte podle nonia. Nonius je označením pro druhou stupnici na pohyblivé části.

Pořád nemáte ten nejpřesnější údaj? Zkuste na internetu vypátrat průměr dle výrobce, modelu kola a roku výroby.

Délka a zdvih sedlovky

Je velmi důležité, aby délka teleskopické sedlovky, respektive její krajní poloha, odpovídala vašim potřebám a poskytovala vám největší možný komfort. Ze všeho nejdříve si proto poměřte výšku sedla s klasickou sedlovkou. Následně údaje porovnejte. Jste-li menšího vzrůstu, můžete se potýkat s menšími problémy. Sedlovky totiž mohou být vystrčené při minimálním zasunutí o 30 až 70 mm.

Co se týká zdvihu, sedlovky obvykle nabízejí rozsah 50–200 mm. Vyšší zdvih oceníte v případě, že jezdíte v těžkém terénu, nebo jste vyšší postavy. Menší zdvih je zase spojený s kratší sedlovkou a ocení ho především cross-country cyklisté.

Průměr sedlovky je většinou uveden na rámu kola.

Zámek sedlovky

Také je zapotřebí vybrat si zámkový systém. Jím pak sedlo upevníte na sedlovou trubku. Zámek lze upevnit pomocí jednoho či dvou šroubů.

  • Podsedlový rychloupínák - snadno se upevní pod sedlo pomocí šroubu
  • Zámek určený pro sedla s karbonovými ližinami - zámek se nesmí příliš utahovat, abyste ližiny nepoškodili
  • Klasický zámek bez upínacího mechanismu - je zapotřebí dokoupit šrouby
  • Starý typ podsedlového zámku - pasuje na starý typ sedlové trubky

Nastavení posedu

Když na kole sedíte špatně, může se vám stát, že si snadno zničíte záda. Proto je u kola ze všeho nejdůležitější nastavit si správný posed. Poté, co si vyberete rám kola, který se odvíjí od vaší výšky, přichází na řadu polohování pedálu. Jeho pomyslná osa musí procházet pod nejširším místem chodidla a je rovnoběžná s osou kola. Používáte-li nášlapné pedály, nastavte si zarážky na tretře pro optimální polohu vašeho chodidla. Většinou osa pedálu prochází pod nejširší částí chodidla, zatímco podélná osa je rovnoběžná s osou kola.

Seřídit si kolo tak, aby vám plně vyhovovalo, je někdy dřina.

Nyní přichází na řadu poloha sedla. Tu si nastavíte dle délky paže. Nejprve podřepněte, sedlo umístěte do podpažní jamky a natáhněte ruku i prsty. Konečky prstů se musí dotýkat kraje kliky nad šroubem. Pak nasedněte na kolo a položte patu na pedál tak, aby bylo chodidlo vodorovně se zemí. Noha v koleni musí být natažená, ale ne propnutá.

Nakonec si nastavte řídítka. Ta se nastavují tak, aby pohled na osu řídítek při posedu zakrýval osu předního kola a to v předklonu o 40 stupních. Ovšem při sportovní jízdě může být úhel samozřejmě menší.

Vybíráte sedlovku, ale ještě nemáte vybrané sedlo? Zvolte si ho podle terénu či pohlaví. Inspirujte se naším rádcem Jak vybrat sedlo na kolo.

Příslušenství

Co dalšího byste si měli pořídit, pokud si kupujete sedlovku?

  • Redukci na sedlovku - tím zamezíte případným problémům se špatným průměrem sedlovky
  • Nosič na sedlovku s postranicemi - bude se vám hodit při přepravě turistických zavazadel
  • Kryt zámku odpružené sedlovky - zámek ochrání před nepříznivým počasím, prachem i dalšími nečistotami
  • Rychloupínák na sedlovku - upevňuje sedlovku do rámu
  • Pružina do sedlovky - vždy se hodí mít po ruce náhradní pružinu
  • Ovládání sedlovky - slouží k ovládání teleskopické sedlovky

Nejčastější otázky

Z jakého materiálu se sedlovky vyrábějí?

Nejčastěji z karbonu nebo hliníku. Karbon bývá dražší, neboť je lehčí.

Dá se na sedlovce nastavit sklon dopředu a dozadu?

Ano, u většiny sedlovek to možné je.

Jaká sedlovka je nejlepší pro cyklokrosové kolo?

Dozajista teleskopická, můžete se na ni spolehnout i v příkrých sjezdech.